Anasayfa
Masaüstü Görünüm
Geri Dön

125 yıllık berber koltuğuyla müşterilerine hizmet veriyor

Çankırı'nın Yapraklı ilçesinde 80 yaşındaki İsmail Korgun, ilerleyen yaşına rağmen ata mesleği berberliği, babasından kalan 200 yıllık aynanın bulunduğu dükkanda sürdürüyor Korgun: 'Mesleğimi yıllarca severek yaptım. Zaten bir mesleğe küçük yaşta başlanırsa o meslek bırakılamaz ve kişi mesleğini sever'

Çankırı'nın Yapraklı ilçesinde yaşayan 80 yaşındaki İsmail Korgun, ilerleyen yaşına rağmen dede mesleği olan berberliği yapmaya devam ediyor.
 

Babasından kalan 200 yıllık aynanın yer aldığı işyerinde, mesleğini ilk günkü heyecanıyla icra eden Korgun, küçük yaşlarda babasından öğrendiği berberliğe 26 yaşında ara vermiş. Daha sonra babasının ısrarı üzerine memur olan Korgun, 15 senelik memuriyet hayatının ardından tekrar dede ve baba mesleğine dönmüş.

Korgun, evinin alt katına açtığı 5 metrekarelik berber dükkanında, babasından kalan 200 yıllık aynası ve dedesinden kalan 125 yıllık berber koltuğuyla müşterilerine hizmet vermeye devam ediyor. 

Her sabah dua ile dükkanını açan Korgun, eski usul tıraş takımlarıyla sürdürdüğü berberlik mesleğini, ömrünün sonuna kadar yapmak istediğini söyledi.
 
"Müşteri olmasa bile burada oturuyorum ve huzur buluyorum" diyen Korgun, "Mesleğimi yıllarca severek yaptım. Zaten bir mesleğe küçük yaşta başlanırsa, o meslek bırakılamaz ve kişi mesleğini sever. 80 yaşındayım, zor olsa da mesleğimi sürdürüyorum. Biz terketmeyeceğiz ancak meslek yavaş yavaş bizi terk ediyor." diye konuştu.
 

Ata mesleğini, atalarından eşyalarla sürdüren Korgun, şunları dile getirdi:

"Benim aynam tahminen 200 senelik. Çankırı'da eski bir aynalı kahveci varmış, babam bu taş aynayı oradan almış. Bir de dedemden kalan koltuğum var. Bu koltuğu da dedem yaptırmış. Bu koltuk da tahminen 125 yıllık bir koltuk. Tabi dede ve baba hatırası olduğu için bunları değiştirmedim. Müşterilerime de bu ayna ve koltuğun tarihlerini söylediğim zaman şaşırıyorlar. Ben bu malzemeleri kullanmaktan gurur duyuyorum." 
 
Günün Diğer Haberleri