Çankırı Dersi

"Çankırı; Ankara’nın ilçesi olarak biliniyor"
Bu makale 2015-05-04 10:55:48 eklenmiş ve 1503 kez görüntülenmiştir.
İlker Şahin

Çankırı’da kime mikrofon uzatsanız "Çankırı; Ankara’nın ilçesi olarak biliniyor" cümlesi ile karşılaşırsınız.. Neden Acaba?

 

Şimdi burada duralım, nefeslenelim..

 

183 bin 55O Nüfusuyla İç Anadolu Bölgesinin 18 trafik plaka kodlu bir ili nasıl olurda bilinmez? Tanıtım mı yetersiz? Yoksa Çankırı görmezden gelinerek küçültülmek mi isteniyor?

 

Çankırı’nın, Çankırılının kültür yapısı, gelenek ve görenekleri, kültürel altyapıyı oluşturan folklorik öğeleri incelendiğinde büyük bir birikimin olduğu görülür. Bu birikimin temelinde uzun yıllar boyunca bu topraklarda yaşamış olan çeşitli milletlerin izleri vardır.

 

Türklerin Çankırı ve civarını fethetmesinden bugüne kadar geçen süreçte bölge işgale uğramamış, etnik yapısının temelini oluşturan ağırlıklı Türk nüfusta hiçbir değişiklik olmamış, ticaret yollarından ve limanlardan uzakta oluşu sebebiyle de bölge insanı çok kültürlülükten daha çok tek- kültürlü bir toplum olma özelliğini korumuştur.

 

Bir cümle yetmez Çankırı’yı anlatmak için önce benimsemek, sindirmek, örf ve adetleri sürdürerek kültürünü yaşamak gerek..

 

Son zamanlarda artan sosyal ve kültürel Çankırı tanıtım programlarına  ülkemizin her noktasında medya kuruluşları aracılığıyla şahit oluyoruz. Yerel ve ulusal basın,  bürokrasi kanallarıyla da gerekli tanıtım programları yapılırken, neden halen Ankara’ya bağlı izlenimi verilebilir ki?

 

Geçmiş köklü kültürü tarihi yerleri, doğal güzellikleri, müzeleri, dini mekanları ve yüzyıllarca bağımsızlığını korumuş ,   Türkiye’nin tam göbeğinde diye tabir edilen bir şehri Çankırı'yı bilmemek için;

 

- Herhangi bir coğrafya bilgisi olmamak

-Dünyadaki gelişmelerden bihaber yaşamak

-Girmiş olduğu  sınavda tüm soruları boş bırakmak.

Ve hatta ;pusulanın icadından haberi olmadan yeni kıtaları keşfetmeye çıkmak demektir Çankırı’yı bilmemek..

 

Oysa ki; Çankırı can ’dır, nefestir ,Yarendir, huzurdur. Yazımızın sonuna yaklaşırken konuya güncel bir örnekle pekiştirelim dilerseniz

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin en çok izlenen bir tv yarışma programında sorulan soruya "Çankırı Ankara’nın ilçesi" cevabını veren genç üniversiteli bir kız öğrenciyi; kazanacağı hediyelerden mahrum ederek sosyal paylaşım ve medya kanallarında hayatı boyunca unutamayacağı Sosyal bir ders verdi Çankırı…

 

Kısaca Çankırı Ankara’nın ilçesi değil; Türkiye’deki tüm kültürlerinin ortak köprüsüdür. Çankırı Çankırı'yı seven herkes içindir. Saygılarımla….

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Çankırı Bülteni - Çankırı Haberleri
© Copyright 2019 Çankırı Bülteni - Çankırı Haberleri. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır. Haber1074
GÜNDEM
Çankırı Kaza
Çankırı Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Sevda Karaali
Çankırıspor
SİYASET
İrfan Dinç
Hüseyin Filiz
İdris Şahin
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
BÖLGESEL
Eldivan Haberleri
Çerkeş Haberleri
Kurşunlu Haberleri
Ilgaz Haberleri