TOPU TACA ATTIK

İl Genel Meclisi ile Çankırı Valiliği arasında gidip gelen ve bir türlü çözüme kavuşturulamayan Merkez Ovacık ve Aşağı Ovacık Köyleri arasındaki sınır itilafı, mecliste görüşülerek İçişleri Bakanlığı’na gönderildi. Yılan hikâyesine dönen konunun bir karara bağlanamamasına tepki gösteren MHP Grup Başkanvekili Tevfik Rüştü Özgür, “Topu taca atık” dedi.
Bu haber 07 Eylul 2012, Cuma 09:27:19 eklenmiş ve 1529 kez görüntülenmiştir.

 İl Genel Meclisi Eylül ayı dördüncü birleşimi dün Meclis Toplantı Salonu’nda Osman Canbaz başkanlığında yapıldı. Açılış ve yoklama ile başlayan birleşime meclis üyelerinin yanı sıra Merkez Ovacık ve Aşağı Ovacık köylüleri katıldı. 

 

Gündemin ilk maddesinde Merkez Ovacık Köyü ile Kızılırmak ilçesi Aşağı Ovacık köyü arasındaki sınır itilafı görüşüldü.  Konuyla ilgili kısa bir açıklama yapan Meclis Başkanı Osman Canbaz, konunun meclis gündemini uzun süredir meşgul ettiğini ve karar alınması zor bir konu olduğunu belirtti.

Konuyla ilgili incelemesini tamamlayan Sınır İtilafı İnceleme Komisyonu Başkanı Faruk Dilsiz ise geniş kapsamlı bir çalışma yaptıklarını ve bütün sınırları gözden geçirdiklerini kaydetti. Komisyonda görev yapan meclis üyelerinin yaptıkları incelemeler sonrasında farklı raporlar ortaya çıktığını aktaran Dilsiz, yapılan tüm çalışmaları harmanladıklarını fakat sağlıklı bir sonuca ulaşamadıklarını belirtti.

Konunun İçişleri Bakanlığı tarafından geniş kapsamlı araştırmalar ile çözümleneceğini savunan Dilsiz, konunun bakanlığa gönderilmesini uygun bulduklarını ifade etti.

 

MHP Grup Başkanvekili Tevfik Rüştü Özgür ise komisyonların aylardır görev yaptığını ve çeşitli çalışmaların ortaya çıktığını ifade etti. Mecliste yapılan oylamalarda bazı meclis üyelerinin çıkan tüm kararları kabul ettiğini söyleyen Özgür, “Sıkıntı tüm kararları kabul eden meclis üyelerinden kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Biz MHP grubu olarak konu hakkında meclisimizden bir karar çıkması gerektiğini düşünüyoruz. Biz şimdi tabir-i caizse resmen topu taca atık” ifadelerini kullandı.

 

Ak Partili Meclis Üyesi Faruk Karabıyık ise kendisinin de muhtarlık yaptığını ve konunun köylüler açısından oldukça önemli olduğunu vurguladı. Köylüler arasında husumete neden olmayacak bir karar alınması gerektiğini ifade eden Karabıyık, “Buradaki çözüm ne meclis, ne devlettir. Tek çözüm millettir ve bu konuyu yine köylüler kendi aralarında çözecektir” dedi.

 

Meclis Başkanı Osman Canbaz ise İçişleri Bakanlığı’nın güçlü bir donanıma sahip olduğunu ve konunun daha güçlü donanımı olan mercilere gönderilmesi gerektiğini belirtti.

 

Daha sonra oylamaya geçildi. MHP grubunun tamamı oylamada hayır oyu kullanırken, Ak Parti grubu tarafından kabul gören konu İçişleri Bakanlığı’na gönderildi.

 

Diğer gündem maddesinde ise Şabanözü Gümerdiğin İlköğretim Okulu ve Gümerdiğin Ortaokulu’na kalorifer sistemi kurulmasında kullanılmak üzere ilçeye 45 bin TL ödenek aktarıldı ve Çankırı Valisi Vahdettin Özcan’a konuyla ilgili protokol imzalama yetkisi verildi.

omi
ETİKETLER : Faruk Karabıyık Osman Canbaz Tecfik Rüştü Özgür Topu taca attık
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Bölgesel haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Çankırı Bülteni - Çankırı Haberleri
© Copyright 2018 Çankırı Bülteni. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Çankırı Kaza
Çankırı Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Sevda Karaali
Çankırıspor
SİYASET
İrfan Dinç
Hüseyin Filiz
İdris Şahin
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
BÖLGESEL
Eldivan Haberleri
Çerkeş Haberleri
Kurşunlu Haberleri
Ilgaz Haberleri